Kontrola

Jedną z częstych przyczyn niezadowolenia/rozczarowania sobą, ludźmi i światem zdaje się być złudne poczucie kontroli. Niektórzy popadają wręcz w obsesyjną potrzebę kontrolowania wszystkich i wszystkiego. Droga ta prowadzi jednak donikąd.

Bądźmy szczerzy. Cóż jesteśmy w stanie kontrolować? Drodzy Państwo, niewiele! Zdecydowanie nie mamy wpływu na pogodę – może to nie do końca prawda, zwłaszcza jeśli przyjrzeć się przyczynom i efektom efektu cieplarnianego. Jednak tak z dnia na dzień, nawet nasze najgorliwsze modlitwy nie sprawią, że stanie się cieplej, albo spadnie śnieg. Z wpływem na innego człowieka też bywa różnie. Chyba najlepiej byłoby się zgodzić z tym, że jest to wpływ dalece ograniczony. Podobnie rzecz się ma z polityką, gospodarką, kolejką w sklepie, czy opóźnieniem samolotu.

Nie mamy na te rzeczy najmniejszego wpływu. Niezależnie od tego, czy doprowadzą nas one do krzyku, czy do łez, wciąż pozostaną poza naszą kontrolą.

Jedyną osobą nad którą sprawujemy, często również ograniczoną kontrolę, jesteśmy my sami i nasze reakcje! Właśnie tak. Możemy kontrolować sposób w jaki zareagujemy na dane wydarzenie. Wbrew pozorom oznacza to bardzo wiele. Nasze reakcje nie tylko wpływają na nasze samopoczucie, ale też na przebieg i rezultat danej interakcji. To my decydujemy, czy wpadniemy w szał i zaczniemy krzyczeć, czy też przyjmiemy coś ze stoickim spokojem. To my decydujemy czy dane wydarzenie zepsuje nam humor na cały dzień – tydzień, czy też zaakceptujemy je i przejdziemy nad nim do porządku dziennego.

Jedyną kontrolą jaką posiadamy jest kontrola nad nami samymi i nad naszymi reakcjami. Przyjęcie to do wiadomości i zaaplikowanie do praktyki dnia codziennego będzie miało zaskakująco pozytywny wpływ na Wasze życie. Możecie mi wierzyć. Sprawdziłam to na sobie 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s